Naujienos

Plėtra iš įmonės kapitalo ar verslo paskola – ką pasirinkti?

Dažnas verslininkas susiduria su dilema – plėstis iš savo lėšų, bet lėtai ar pasiskolinti ir augti greičiau. Finansų specialistai tvirtina, kad viena pagrindinių priemonių spartesnei verslo plėtrai – paskola. Tačiau ji, kaip finansinis svertas, Baltijos šalyse yra nepakankamai išnaudojama.

Finansinis svertas – teigiamas dalykas


AdMagnus
Skolintas kapitalas paprastai yra pigesnis nei nuosavas. Todėl specialistai finansinį svertą iki tam tikro lygio laiko teigiamu dalyku. Kodėl?

Pateikiame pavyzdį. Statybų įmonė „X“ susiduria su alternatyva – dirbti su dviem projektais iš savo turimų lėšų ar pasiskolinti ir imtis dar dviejų naujų projektų. Dirbant su keturiais projektais iš karto, tikėtina, kad įmonės pelnas taip pat išaugs dvigubai. Dėl šios priežasties finansų specialistai įmonei „X“ rekomenduoja pasinaudoti skolintomis lėšomis. Tokiu būdu įmonė dirbs efektyviau, imsis didesnių darbų apimčių ir gaus didesnį pelną.

„Įprasta, kad nekilnojamojo turto vystytojai naujų namų statybos projektus finansuoja ne iš savo nuosavo kapitalo, bet jiems skolinasi. Taip daroma iš racionalių paskaičiavimų. Projektų pelningumas yra gerokai didesnis nei skolintų pinigų kaina, todėl verslo paskola užtikrinta didesnes veiklos apimtis ir didesnę investicinę grąžą“, – aiškina verslo finansuotojo „Credital verslui“ vadovas Linas Armalys.

Dar vienas pavyzdys – didžiosios logistikos bendrovės. Jos taip pat perka automobilius iš skolintų lėšų, o savo kapitalą panaudoja kitoms verslo reikmėms. Ne tik didelėms, bet ir smulkioms bei vidutinėms įmonės verslo paskola gali būti finansiniu svertu, padedančiu sparčiau augti.

Verslo paskola greitesnei plėtrai


AdMagnus
Ar įmonė gali augti ir be finansinio sverto? Taip. Tačiau, tikėtina, be finansinio sverto įmonė veiks ir vystysis lėčiau bei uždirbs mažiau. Nauji projektai, įdiegtos naujosios technologijos, atnaujinta įranga gali padėti įmonei veiklą vykdyti efektyviau, kokybiškiau, todėl norint, kad verslas augtų, investicijos yra būtinos.

Žinoma, paėmus paskolą verslo plėtrai, skolą reikės grąžinti. Tačiau laikotarpis, per kurį tą reikia padaryti, yra ganėtinai ilgas. Be to, paskolą galima grąžinti palaipsniui. Didelis privalumas skolinantis verslo plėtrai iš alternatyvių finansuotojų – paskolos suteikimo greitis.

Pavyzdžiui, paskolą iš „Credital verslui“ galima gauti dar tą pačią dieną. Be to, nereikia jokio užstato ar turto įkeitimo. Tai reiškia, kad pasiskolinti galima greitai ir paprastai, o gautus pinigus galima panaudoti nedelsiant. Dėl visų šių priežasčių vis daugiau įmonių verslo plėtrai skolinasi iš alternatyvių finansuotojų.

Įvertinkite savo galimybes grąžinti paskolą


Visgi, skolinantis svarbu įvertinti ar pakaks esamų įmonės pajamų jai išsimokėti. Taip pat būtina aiškiai žinoti, kam paskola imama – esamoms problemoms spręsti ar verslo plėtrai.

„Jeigu iškilusios problemos yra momentinės, pavyzdžiui, sugedo įranga ir ją būtina kuo greičiau pakeisti, tuomet imti verslo paskolą naudinga, nes ji padės tęsti pradėtus darbus. Visgi, dažnu atveju, įmonėms problemos kyla dėl to, kad verslas yra negyvybingas, neveikia jo modelis. Tokiu atveju imti paskolos nerekomenduoju – ji tik dar labiau apsunkins įmonės finansų naštą ir vargu ar padės uždirbti daugiau“, – pataria „Credital verslui“ vadovas.

Todėl prieš imdami verslo paskolą, įvertinkite, kokio dydžio paskolą jūsų įmonė yra pajėgi pasiimti ir grąžinti laiku. Taip pat apskaičiuokite, kiek jums kainuos verslo paskola. Jeigu viską įvertinus aišku, kad pelnas bus didesnis nei mokesčiai už paskolą, tuomet skolintis yra prasminga.

Finansų specialistai taip pat įspėja atsakingai įvertinti visus verslo plėtros žingsnius. Bet kokia verslo plėtra susijusi su rizika, todėl būtina apsvarstyti, kaip įmonę paveiks tai, jeigu planuojamas augimas bus ne toks spartus kaip tikimasi, jeigu pajamos plauks lėčiau.

Sėkmingos plėtros pavyzdys


Evaldas jau kelerius metus užsiima prekyba – internetinėje erdvėje pardavinėja įvairius prieskonius ir riešutus. Verslininkas mato pirkėjų poreikį tokioms prekėms ir tiki, kad verslas turi potencialo plėstis. Todėl jis ketina artimiausiu metu atidaryti ir fizinę parduotuvę. Žinoma, tai reiškia papildomas sąnaudas – kainuos patalpų nuoma, reikės nupirkti lentynas, kitą reikalingą įrangą.

Kaip ir daugelis smulkaus verslo atstovų, Evaldas neturi pakankamai papildomų lėšų tokio naujo projekto finansavimui. Todėl jis kreipiasi dėl verslo paskolos. Jo paskola – finansinis svertas, t. y., skolintų pinigų naudojimas verslui vystyti. Jis leidžia Evaldui įgyvendinti užmojį atidaryti fizinę parduotuvę greitai ir efektyviai.

Atvėręs naujos parduotuvės duris Evaldas galės iš karto padidinti pardavimus ir jam nereikės laukti, kol lėčiau internetinėje erdvėje augantys pardavimai padės jam sukaupti pakankamai pelno tolimesnei verslo plėtrai.

Klausimai, kuriuos verta sau užduoti, svarstant imti verslo paskolą apyvartinėms lėšoms ar ne:

- Ar verslo paskola vertas padės mano įmonei augti sparčiau?

- Ar galėsiu daugiau parduoti / daugiau uždirbti, jeigu pasinaudosiu finansiniu svertu – verslo paskola?

- Kiek iš finansinio sverto gauta nauda bus didesnė nei paskola ir ar ji atsipirks?
Mes naudojame slapukus tam, kad Jūsų patirtis mūsų svetainėje būtų pati geriausia, ir rinkodaros tikslais. Tęsdami naršymą mūsų svetainėje, Jūs sutinkate su mūsų Asmens duomenų tvarkymo principais