Naujienos

„Lauko darželio“ sėkmės formulė

Zilvinas Karpis
Prieš penkerius metus kurdamas Lietuvoje iki tol visiškai nepažįstamos koncepcijos vaikų darželį Ž. Karpis paaukojo visas savo santaupas, skolinosi iš draugų ir giminaičių. Tačiau darželiui plečiantis ir augant, teko ieškoti kitų finansavimo šaltinių.

„Kreipiausi į bankus, kitas tradicines finansavimo įstaigas, tačiau jos net nesvarstė galimybės suteikti verslo paskolos. Pirmiausia todėl, kad „Lauko darželis“ – viešoji įstaiga. Dar vienas, jų nuomone, minusas – pati įstaigos veikla. Labai gaila, kad finansuotojams visuomeninė veikla atrodo tarsi antrarūšė lyginant su komercine. Nuvilia, kai finansinės įstaigos, kurios save pristato kaip socialiai atsakingas ir tvarias, nepalaiko ir nusigręžia nuo gražių iniciatyvų“, – apgailestavo Ž. Karpis.

Išeitis – alternatyvūs verslo finansavimo šaltiniai


Pats daugiau nei dešimt metų viename didžiausių šalies bankų pradirbęs vyras nenuleido rankų. Pasak pašnekovo, jauno verslo atstovams naudinga ieškoti naujovių ir išbandyti kelis skirtingus finansavimo šaltinius.

Pavyzdžiui, kai vienu metu naujų patalpų rekonstrukcijai prireikė didesnės lėšų sumos, „Lauko darželio“ vadovas pasinaudojo grupinio finansavimo modeliu ir paėmė verslo paskolą.

„Mums toks sprendimas pasiteisino. Dalį pinigų surinkome iš darželio bendruomenės – tėvų, kurie nori, kad jų vaikai darželyje turėtų dar geresnes sąlygas, kitą – pasiskolinome iš „Credital verslui“. Dabar paskolos sumą dar pasididinome, o jos grąžinimo terminą pratęsėme – visi pinigai bus panaudoti naujų darželio patalpų Pūčkorių dvaro sodybos pastatuose įrengimui ir jau artimiausiu metu pagaliau turėsime tikrus savo namus“, – džiaugėsi pašnekovas.

Iki šiol vaizdingame Vilnios slėnyje lauko darželį lankantys vaikai glaudėsi moduliniuose nameliuose. Tačiau darželiui plečiantis tapo aišku – tokios patalpos tik laikinas sprendimas.

„Nors esame lauko darželis ir daugiausia veiklos organizuojame lauke, Lietuvos klimato sąlygomis neišvengiama turėti šildomas patalpas. Iki šiol buvo svarbiausia, kad atšalus orams, vietos užtektų vaikams, o darbuotojai neturėjo, kur prisiglausti. Naujose patalpose bus erdvės ir darbuotojams, ir dar vienai papildomai vaikų grupei“, – ateities planais dalijosi Ž. Karpis.

Ambicijų išsiplėsti po visą Lietuvą neturi


vaikai su vežimėliuPabaigus šiuos darbus pašnekovas ketina imtis rekonstrukcijos darbų ir kituose „Lauko darželio“ filialuose – Vingio parke Vilniuje ir Ąžuolyno parke Kaune. Tačiau tolimesnės plėtros į kitus šalies miestus kol kas neplanuoja.

„Teko padėti atidaryti keletą lauko darželių mažesniuose miestuose. Buvo labai sudėtinga. Matau, kiek jiems reikia pastangų siekiant sėkmingai vykdyti veiklą. Nedideliuose miesteliuose yra kur kas mažesnė perkamoji galia. Be to, labai skiriasi vertybinės nuostatos apie ugdymo vaikų poreikius“, – aiškino viešosios įstaigos vadovas.

Greitis vs kokybė


vaikai su vandeniuSparti ar tolygi ir palaipsninė plėtra – Ž. Karpis įsitikinęs, kad kiekvienas verslininkas, priimdamas sprendimą, turėtų vadovautis intuicija. Tačiau svarbiausia – išlaikyti balansą tarp greičio ir kokybės. Praradus tiek vieną, tiek kitą, perspektyvos sėkmingai vykdyti veiklą traukiasi.

„Plėstis ar ne – kiekvienos įmonės sprendimas. Augant reikalingos didesnės investicijos. Iš pačios įmonės veiklos plėtrai reikalingus pinigus surinkti sunku. Tvarkingai vystant veiklą, pinigai iš dangaus nekrenta, iš savo uždirbto pelno plėtra gali būti labai lėta. Todėl be skolinimosi vargiai įmanoma statyti naują darželį ar renovuoti senas patalpas“, – kalbėjo pašnekovas.

„Lauko darželis“ per pirmuosius trejus veiklos metus kasmet atidarė po naują padalinį. Po to, teko sulėtinti tempą ir pristabdyti augimą – ribojo finansai ir žmogiškieji resursai. Kompetentingų ir lojalių darbuotojų trūkumas – vienas didžiausių šių dienų iššūkių su kuriais susiduria kiekvieno, o ypač smulkaus verslo atstovai.

„Kiekvieno smulkaus verslo dalia – vargti ieškant profesionalų. Žinoma, gali surinkti ir ne tokius kompetentingus darbuotojus, tačiau tuomet nukentėtų paslaugų kokybė. Toks augimas – nepamatuotas. Tačiau nesiplėsti tuomet, kai veikla teisinga ir perspektyvi, taip pat nėra logiška“, – neabejoja Ž. Karpis.

Šiuo metu visuose trijuose „Lauko darželiuose“ dirba 25-30 darbuotojų. Vaikų skaičius išaugęs iki 80-ies. Šiemet suburta ir pirmoji pradinukų (pirmokų ir antrokų) klasės. Jeigu seksis, ateityje turėtų būti įkurtos visos keturios pradinės mokyklos klasės.

„Jeigu vaikų skaičius per penkerius metus išaugo 8 kartais, vadinasi, viską darome teisingai. Net jeigu ir skolos išaugo“, – šypsosi pašnekovas.

Sprendimas kurti verslą – teisingas


durysIš Švedijos lauko darželių idėją parsivežęs Ž. Karpis neslepia – sunkiausi buvo pirmieji veiklos metai. Ant jo pečių gulė visi darbai – teko pačiam ir interneto puslapį kurti, ir dirbti auklėtoju, valytoju, ir per televiziją pasakoti apie naujos koncepcijos darželį.

Pirmuosius metus Ž. Karpis derino abi veiklas – darbą banke ir lauko darželio steigimą. Kai paros nebepakako atlikti visiems dienos darbams, vyras nusprendė pasirinkti tai, kas arčiau širdies – „Lauko darželį“.

„Mintis pradėti savo verslą brendo pamažu ir nuolat kirbėjo galvoje. Pasitaikius galimybei, jos nepraleidau. Tokių, kurių bandytų atkalbėti nuo verslo kūrimo, nebuvo daug, tačiau palaikytojų būrys taip pat nebuvo gausus. Kitaip tariant, draugą nelaimėje gelbėjančių buvo, tačiau įgyvendinant idėją, alkūnėmis teko irtis pačiam. Laimei, išsiyrėm“, – džiaugėsi finansiškai saugų darbą banke į nežinomybę iškeitęs Ž. Karpis.

Nors trijų savaičių atostogos su šeima Tailande „Lauko darželio“ vadovui vis dar tik tolima svajonė, sprendimą kurti savo verslą Ž. Karpis laiko teisingu. Tiesa, pats žodis verslas kalbant apie lauko darželius jam neatrodo visiškai tinkamas.

Vaikų darželių verslas – specifinis. Todėl pašnekovas savo veiklą linkęs vadinti idėjiniu projektu, kurio sėkmingam įgyvendinimui nepakanka vien geros idėjos ir investicijų. Reikalinga valstybinių institucijų tolerancija. Būtinas ir glaudus bendradarbiavimas su jomis.

Sėkmės komponentai


vaikai prie upės„Lauko darželio“ vadovas neabejoja, kad verslo sėkmę lemia įvairūs faktoriai. Vienas jų – tinkama komunikacija. Pavyzdžiui, dar prieš įsteigdamas pirmąjį darželį Ž. Karpis per įvairias žiniasklaidos priemones pasakojo apie lietuviams iki tol negirdėtą lauko darželių koncepciją, tokių darželių naudą vaikų vystymuisi ir sveikatai. Taip pat ne ką mažiau svarbu tikėti savo veikla ir matyti savo darbo prasmę.

„Noriu, kad mūsų vaikai, net ir augdami mieste, neprarastų ryšio su gamta. Įvairiais tyrimais įrodyta, kad vaikai, kurie didžiąją laiko dalį praleidžia lauke, yra sveikesni ir fiziškai, ir emociškai. Džiaugiuosi, kad vis daugiau tautiečių tą supranta. Po penkerių metų veiklos klausimą „Lauko darželis Lietuvoje, kur šalta ir lyja?“ išgirstu vis rečiau“, – šypsojosi Ž. Karpis.

---------------------------

Kreditavimo poreikis:

- Investicijoms į naujų patalpų rekonstrukciją, statybas, įsirengimą.

Paskolos dydis ir terminas:

- Pirma paskola 10 000 EUR, vėliau ji padidinta iki 20 000 EUR. Terminas – 4 mėnesiai.

Rezultatai:

✔️rekonstruotos naujos darželiui pritaikytos patalpos;

✔️pagerintos sąlygos darbuotojams.
Mes naudojame slapukus tam, kad Jūsų patirtis mūsų svetainėje būtų pati geriausia, ir rinkodaros tikslais. Tęsdami naršymą mūsų svetainėje, Jūs sutinkate su mūsų Asmens duomenų tvarkymo principais